ورود به پنل کاربری
یکشنبه 10 اسفند 1399
مدیریت روابط عمومی

برگزاری نشست تخصصی جذب اعضای هیئت علمی برگزاری نشست تخصصی جذب اعضای هیئت علمی

 | تاریخ ارسال: 1399/12/6 | 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه روز دوشنبه ۴ اسفند ماه جلسه نشست تخصصی جذب اعضای هیئت علمی با حضور آقای دکتر حبیبی ریاست محترم دانشگاه ، جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای دکتر رضوان طلب رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، حجت الاسلام والمسلمین آقای سید محمد هاشمی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، آقای دکتر شفیعی فینی دبیر هیأت اجرایی جذب دانشگاه ، آقای دکتر مطیعی معاونت تایید صلاحیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و اعضای هیئت علمی دانشگاه در تالار ابوریحان برگزار گردید.
 در ابتدای این نشست آقای دکتر شفیعی گفتند: هدف از برگزاری این نشست شناسایی کمبود و کاستی‌های وضع موجود است تا بتوان برای رفع آنان برنامه ریزی دقیقی نمود و همین طور گفتگوی دو طرفه بین کارگروه دفتر جذب و استادان محترم دانشگاه انجام شود تا ساماندهی لازم صورت گیرد.
دبیر هیأت اجرایی جذب دانشگاه در خصوص:
دستورالعمل نحوه رسیدگی به شکایت داوطلبان
- روند تبدیل وضعیت استادان به رسمی آزمایشی
- شرایط پیمانی دائم اعضای هیئت علمی
- شرایط عمومی استخدام اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی
 - شرایط استفاده از بورس تحصیلی داخل
و همچنین در خصوص انتقال و ماموریت اعضای هیئت علمی و...  توضیحاتی ارائه دادند.
 در ادامه آقای دکتر حبیبی رئیس دانشگاه ضمن تبریک تولد حضرت جوادالائمه و میلاد حضرت علی علیه السلام در خصوص ساختار کلی جذب اعضای هیات علمی که شامل هیئت عالی جذب، هیئت مرکزی جذب وزارت علوم و هیات اجرایی جذب دانشگاه خوارزمی است توضیحاتی بیان نمودند.
رئیس دانشگاه همچنین در مورد قوانین و مقررات جذب اعضای هیئت علمی و ضوابط و نکات مهم در رسیدگی به پرونده‌های اعضای هیئت علمی به: تعداد راتبه های  تحصیلی دانشگاه و جایابی آنها،  ضرورت دقت کافی در تکمیل فرم امتیازات توانایی علمی ، رعایت وظایف و اختیارات هر یک از مراجع (کارگروه توانایی علمی و هیات اجرایی جذب)، کبر سن،  توجه فراوان نسبت به سطح زبان داوطلبان که یکی از موارد بسیار مهم در جذب می باشد، کسری معدل در مقاطع تحصیلی مقطع تحصیلی سه گانه ، فارغ التحصیلی داوطلب در دو مقطع در دانشگاه آزاد یا به صورت غیرحضوری در مقطع دکترا در سایر دانشگاه ها، نداشتن کارت پایان خدمت،  ضرورت رعایت هم ترازی و کیفیت سطح دانشگاه های محل تحصیل داوطلب با دانشگاه مورد تقاضا برای خدمت، نقص مستندات متقاضی مانند نداشتن دانشنامه مقاطع تحصیلی و ... اشاره کردند.
ایشان همچنین اظهار داشتند: تعداد ۵۱۰ نفر عضو هیات علمی در دانشگاه خوارزمی مشغول فعالیت هستند که به تفکیک رسمی آزمایشی  ۱۳۷ نفر ، رسمی قطعی ۱۹۳ نفر،  طرح سربازی ۶ نفر،  پیمانی ۱۷۴ نفر می باشند.
در ادامه جناب حجت الاسلام و المسلمین سید محمد هاشمی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری ضمن عرض تبریک تولد امام جواد علیه السلام و تولد حضرت علی علیه السلام ضمن خوش آمد گویی به شرکت کنندگان در جلسه گفتند: مقام معظم رهبری حساسیت های دقیقی در حیطه دانشگاه دارند و هر حیطه با توجه به جایگاه و اثربخشی که در جامعه دارد ملاک های ویژه ای دارد  و از آن جایی که دانشگاه جریانی تمدن ساز است  باید پایه‌های آن بسیار مستحکم باشد طبیعتاً پایه های استوار و  ثمربخش یک دانشگاه، استادان گرانقدر هستند اگر ما در جذب اعضای هیئت علمی که به عنوان معلم و مربی در دانشگاه فعالیت می کنند دقت نظر داشته باشیم  آنگاه می‌توانیم به جریان‌سازی دانشگاه امیدوار باشیم.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری به برخی از ویژگی های اساتید از نظر مقام معظم رهبری اشاره کردند: استاد باید متدین باشند ، دارای غیرت ملی باشند اگر غیرت ملی نداشته باشند باعث فرار مغز ها می شوند و دانشجویان را به سمت دیگری سوق می‌دهند ، استاد باید انگیزه انقلابی و  روحیه سخت کوشی داشته باشد اینها مواردی است که باید در جذب استادان ملاک قرار گیرد.  در بحث صلاحیت عمومی استادان باید همه موارد را در نظر بگیریم دانشگاه محل ریسک تربیتی نیست چون استاد می خواهد به دانشجویان بیاموزد یعنی باید مربیگری اموخته باشد  تا شاگردی را تربیت کند.
ایشان ادامه دادند: پیشنهاداتی را برای اصلاح فرم های موجود به همراه معاونت فرهنگی ارائه داده‌ایم که اگر اصلاحات لازم در فرم ها صورت بگیرد استادان در زمینه های فرهنگی احساس مسئولیت بیشتری می کنند و  شرایطی فراهم می شود که از ظرفیت همه استادان در کارهای فرهنگی استفاده شود و هر استاد به عنوان یک وظیفه سازمانی و یا تعهد اعتقادی به نظام در بحث فرهنگی نقش آفرینی می کند و موثر واقع می شود.
ایشان در پایان ابراز امیدواری کردند: روند رسیدگی پرونده ها در زمان مقرر انجام شود و اصلاحاتی که لازم است صورت گیرد تا بتوانیم دانشگاهی پویا،  اساتیدی در طراز انقلاب و جریان ساز با نگاه گام دومی و بر اساس آن نگاه بلند تمدن اسلامی داشته باشیم.
سپس آقای دکتر رضوان طلب رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری گفتند: از اینکه فرصتی در اختیار ما قرار گرفت تا در جمع اساتید دانشگاه خوارزمی حضور یابیم بسیارخوشحال هستیم. ما خواهان گفتگوی مستقیم شفاف ، بی پرده و صریح هستیم. همه ابناء بشر کارشان واجد نقص است و بهترین راه این است که خود را در معرض افکار قرار دهند  و مطالبه کنند که دیگران کار آنها را نقد کنند.
ایشان افزودند: کانون توجهات ما از روزی که در مرکز جذب شروع به کار کردیم  بر اساس  چند محور بود که شامل: سیستم محوری، شفافیت ، عدالت محوری و قائل بودن حق اعتراض است.
ما با سلیقه مخالف هستیم می بایست یک انسجام و نظامی در آراء ایجاد نمود ما باید سیستم ایجاد کنیم و از اعمال سلیقه خودداری کنیم.
دکتر رضوان طلب عنوان کردند: ما چند شعار کلیدی در دفتر جذب اعضای هیات علمی در وزارت علوم مطرح کردیم که اصلی ترین آنها عبارتند از دقت، سرعت و شفافیت. دقت در همه کارها لازم است و ما رسیدگی به پرونده ها را در همان بازه زمانی که هیئت عالی در نظرگرفته است محدود کرده ایم قبل از کرونا میانگین توقف پرونده ها ۲۸ روز بوده است(توقف یعنی پرونده رفع نقص و پذیرش شده باشد تا زمانی که ما به دانشگاه پاسخ می دهیم) و در حال حاضر این زمان ۴۵ روز است.
رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در خصوص تبدیل وضعیت استادان گفتند: این روند به صورت سامانه و سیستمی شده است و هر فرد وارد سامانه می‌شود و تمام اطلاعات خود را وارد می‌کند و بعد گروه و دانشکده موظف است مدارک آنان را بررسی نمایند  و در بازه زمانی مشخص جوابگو باشند .
ایشان از همه دانشگاه ها خواستند تا با بررسی سریع پرونده ها در زمان مقرر و ارسال به موقع آنها به مرکز جذب وزارت علوم باعث تسریع در روند بررسی پرونده ها شوند. شایان ذکر است این نشست با پرسش استادان و اعضای هیئت علمی  و پاسخ آقای دکتر رضوان طلب رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری به پایان رسید.
 CAPTCHA

دفعات مشاهده: 140 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر