ورود به پنل کاربری
یکشنبه 10 اسفند 1399
مدیریت روابط عمومی

برگزاری اولین کنفرانس بین المللی روایت شناسی عربی برگزاری اولین کنفرانس بین المللی روایت شناسی عربی

 | تاریخ ارسال: 1399/11/29 | 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه اولین کنفرانس بین المللی روایت شناسی عربی روز سه شنبه تاریخ ۲۸ بهمن  در دانشگاه خوارزمی به شکل ترکیبی حضوری و مجازی برگزار شد.
این کنفرانس با همکاری انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی، شورای بررسی متون پژوهشگاه علوم انسانی و دانشگاه های مختلف کشور مانند دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه تهران، دانشگاه علامه طباطبایی و غیره برگزار گردید. 
در این کنفرانس رئیس دانشگاه خوارزمی، دکتر عزیزاله حبیبی، رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی آقای دکتر علی قهرمانی مقبل، آقای دکتر فکری، مدیر کل سیاست گذاری و برنامه ریزی فرهنگی، اجتماعی، وزارت علوم، آقای دکتر محمدی، آقای دکتر پروینی و ...حضور داشتند.
سه سخنران داخلی علمی این کنفرانس جناب آقایان دکتر خلیل پروینی، دکتر رضا ناظمیان و دکتر حسین ابویسانی به ترتیب از دانشگاه های تربیت مدرس، علامه طباطبایی و خوارزمی و سه سخنران خارجی کنفرانس به ترتیب دکتر صبحی بستانی، استاد گروه عربی دانشگاه اینالکو پاریس، خانم دکتر بیان ریحانوا، استاد گروه عربی دانشگاه صوفیه بلغارستان و دکتر عبدالحق بالعباد، استاد گروه عربی دانشگاه قطر بودند.
این کنفرانس تخصصی بین المللی میزبان ۱۸۰مقالۀ داخلی و خارجی بود که از این تعداد ۱۳۴ مقاله پذیرفته شده است؛ و از این تعداد ۱۱۱ مقاله به صورت کامل و ۲۳ مقاله به شکل چکیده می باشد. تعداد کل مقالات واصله از پژوهشگران ایرانی، ۷۷ مقاله می باشد و ۳۲ مقاله نیز از کشورهای خارجی  مانند الجزایر، عراق، مراکش، نیجریه و بلغارستان به دبیرخانۀ کنفرانس رسیده است. 
محورهای کنفرانس شامل:
-    مطالعات نوین در زمینه تکنیک های روایت در قرآن کریم 
-    روایت و شعر داستان عربی 
-    ویژگی های روایت درمان های معاصر عربی
-     پژوهش‌های روایت شناسی نوین روش ها و نظریات ادبی نو
-     نقد پسا استعماری رمان های عربی
-     مطالعه در روایت شناسی و تحلیل گفتمان عربی 
-    نقد و تحلیل روایت فمینیستی عربی
-     مطالعه رمان و متن های  زبان‌عربی 
-    رمان مدرن عربی و تاریخ گرایی نو
-     نوع روایت عربی و جامعه شناسی ادبیات
در ابتدای کنفرانس آقای دکتر حبیبی ریاست محترم دانشگاه با تبریک ایام ماه مبارک رجب مقدم همه عزیزان و بزرگواران را در اولین کنفرانس بین المللی روایت‌شناسی عربی گرامی داشتند . 
دکتر حبیبی عنوان کردند: روایت و روایتگری بخشی مهمی از  فرهنگ و هویت انسان‌ها را تشکیل می‌دهد زندگی بشر بدون روایت قابل تصور نیست خداوند متعال آموزش و تربیت انسانها را با روایتگری داستان های گذشتگان در قرآن کریم پیش روی ما قرار داده است و روایت داستانی جایگاه ویژه‌ای در ادبیات ملل یافته است و سهم مهمی از ادبیات جهان را به خود اختصاص داده است. ادبیات داستانی امروز روایتگر باورها، شادی ها، غم ها، مشکلات و آرزوهای جامعه بشری است . 
ایشان افزدوند:  آشنایی با ساختار ها، روش ها، تکنیک ها و صنعت روایتگری  نقش مهمی در تعامل میان ملت‌ها ایفا  می‌کند و زبان و ادبیات فارسی و عربی پیوند های دیرینه ای با یکدیگر دارند در ادوار گذشته تاریخی آثار ادبی متعددی بیانگر این واقعیت است در گذشته تعامل میان شعرا ، ادبا و فرهیختگان ایرانی و عرب علیرغم نبودن وسایل ارتباط کنونی نقش بسیار گسترده و چشمگیری ایفا کردند تاثیر کتبی مانند کلیله و دمنه و داستان های هزار و یک شب و سایر ادبیات فاخر فرهنگ اسلامی و ایرانی و اسلامی از جمله بارزترین نمونه های این تعامل به شمار می‌رود.
دکتر حبیبی در ادامه گفتند: امروز نیز مطالعات علمی در حوزه روایت شناسی و ادبیات داستانی می تواند در عرصه شناخت و تعامل علمی میان ملت های مسلمان ایران و جهان عرب نقش برجسته داشته باشد چرا که آثار ادبی در حوزه ادبیات داستانی منعکس کننده فرهنگ و هویت ملت‌ها است و ما در روزگار کنونی بیش از پیش به چنین شناختی نیازمند هستیم.
ریاست دانشگاه اظهار داشتند:  دانشگاه خوارزمی به عنوان قدیمی ترین نهاد آموزش عالی ایران که بیش از ۱۰۲ سال از فعالیت آن می‌گذرد میزبان اولین همایش بین‌المللی روایت‌شناسی عربی است و اگرچه به دلیل شرایط کرونا از حضور سروران و فرهیختگان محروم هستیم به صورت مجازی میزبان مهمانان و سخنرانان همایش خواهیم بود و البته تلاش کردیم که در این شرایط خاص فعالیت علمی سمینار به خوبی به اهداف خود دست یابد و امیدواریم این همایش سرآغاز  فعالیت های گسترده علمی بین دانشگاه‌های ایران و کشورهای عربی به شمار ‌آید.
ایشان از تلاش های دست اندر کاران همایش تشکر و قدردانی نمودند  و اظهار امیدواری کردند که در آینده ای نزدیک بتوانیم دومین کنفرانس را به صورت حضوری برگزار نماییم  و ما افتخار میزبانی دومین کنفرانس را نیز داشته باشیم و همچنین از سخنرانان کشورهای عربی و سایر دانشگاههای کشور نیز تشکر و قدردانی نموده که بر غنا و محتوای علمی کنفرانس افزودند. 
در ادامه آقای دکتر هومن ناظمیان دبیر علمی کنفرانس روایت‌شناسی گزارش کوتاهی از اقداماتی انجام شده را ارائه دادند: ایشان گفتند: گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه خوارزمی از مهرماه سال ۹۸ کار خود را اغاز نمود و با فراخوان های متعدد که انجام شد در حدود ۱۸۰ مقاله  از داخل و خارج کشور دریافت نموده ایم  که ۱۳۴ مقاله پذیرش شد و حدود ۳۲مقاله خارجی از کشورهای مختلف عربی مانند عراق، الجزایر، مراکش ،عربستان سعودی، شمال آفریقا پذیرش شد .
دبیر علمی کنفرانس گفتند: هدف از برگزاری این همایش تمرکز بر مبحث ادبیات داستانی و مطالعات داستانی در جهان عرب است امروزه ما شاهد هستیم که در مبحث ادبیات جهانی ادبیات عربی به خصوص در حوزه روایت و داستان در سال‌های اخیر پیشرفت و تحولات چشمگیر و مهمی داشته  به ویژه با توجه به جوایز متعددی که در عرصه منطقه‌ای و بین المللی در کشورهای عربی مطرح است مانند جایزه جهانی رمان عربی و ... ما شاهد جو پویا و شاداب در جهان عرب هستیم به خصوص در حوزه داستان  و روایت به ویژه کشورهایی که عمر چندانی ندارند ولی نویسندگان بسیار پرشور و متعددی دارند که در این حوزه قلم می زنند  و ما شاهد این هستیم که امروز ادبیات داستانی عربی و رمان‌های عربی پابه‌پای تحولات کشورهای عربی و حتی فراتر از آن به پیش می‌رود به همین دلیل این احساس نیاز شد که برای آشنایی هرچه بیشتر با آخرین تحولات، تکنیک ها و دستاوردهای حوزه روایت و ادبیات داستانی در جهان عرب چنین همایشی برگزار شود که علیرغم شرایط کرونایی و مجازی و دشواری‌های ارتباطات مجازی خوشبختانه تعداد مقالات خوبی از داخل و خارج دریافت شد  و امیدواریم این همایش سرآغازی برای همکاریهای علمی بین المللی بیشتر و موثرتر بین دانشگاه خوارزمی به عنوان قدیمی ترین نهاد آموزش عالی کشور و دانشگاه های مختلف جهان عرب باشد.
در ادامه آقای دکتر قهرمانی مقبل رئیس انجمن زبان و ادبیات عربی گفتند: روایت شناسی امروزه  از مسائل مهم ادبیات است و خوشبختانه در ادبیات عربی و ادبیات فارسی به دلیل گسترش داستان نویسی و اهتمام به این امر بیش از پیش شکوفا شده و مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است و ما همایشی داریم که تخصصی برگزار می‌شود و ما یک قدم به سمت جلو حرکت کرده‌ایم و شاخه‌های مختلف را در بر نمی‌گیرد بلکه متمرکز بر یک موضوع خاص می باشد و با توجه به اینکه فقط یک موضوع شاخص را در برگرفته خوشبختانه با استقبال خوبی مواجه شده است.
و  امیدوارم که در اینده  به همایش های مرتبط با خانواده زبان و ادبیات عربی نگاه تخصصی داشته باشند تا برای آیندگان مثمر ثمر باشد.
ایشان ادامه دادند: انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی که همه بزرگواران حاضر در این جلسه با این اسم و با این فعالیت آشنا هستند نزدیک به ۲۰ سال فعالیت دارد و  یک موسسه مردم نهاد است و سیاست انجمن علمی زبان و ادبیات عربی حمایت از فعالیت‌های علمی در جنبه‌های مختلف است چه کارگاه های علمی ، تخصصی و چه همایش ها و این سیاست ها هم به غنای همایش ها می افزاید  و هم برگزاری  همایش های موفق باعث می شوند تا به اعتبار انجمن افزوده شود.
دکتر مقبلی در پایان از همه عزیزانی که دست اندرکاران این همایش بودند تشکر و قدردانی کردند. 
در ادامه کنفرانس آقای دکتر حبیبی ریاست محترم دانشگاه  با اهدای لوح  تقدیر از زحمات و تلاشهای صادقانه آقای دکتر حامد صدقی استاد بازنشسته گروه آموزشی زبان و ادبیات عربی تقدیر و تشکر کردند.
این کنفرانس با برگزاری کارگاههای اموزشی با عنوان  - تجربه های جدید در زمینه تکنیک های نو روایت و فراداستان و تکنیک داستان در داستان و سخنرانی سخنرانان داخلی و خارجی و ارائه پنل های تخصصی پایان یافت.
شایان ذکر است این کنفرانس بصورت زنده از طریق آپارات و تلوزیونهای دانشگاه پخش گردید.

 CAPTCHA

دفعات مشاهده: 231 بار   |   دفعات چاپ: 4 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر